Yenibalçık

Tarihçe

Tarihi ;
Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesi Devecikonağı bucağına bağlı bir köy. İlçenin güneydoğusunda, Devecikonağı bucağına 2 km. uzaklıktadır. Hemen yanında Eskibalçıkköyü vardır. Köyün tabanı çamur olduğu için bu adı almıştır. XVI. ( 16.yüzyıl ) kadı sicillerinde adına rastlanan Balçık köyü, Eskibalçık köyüdür. Yenibalçık köyü, Eskibalçık köyünden ayrılıp kurulmuş yeni bir köydür. Şimdiki adı Eski köy olarak bilinen yere kurulmuştur. Burada da kuraklık ve toprak kayması nedeniyle Tavşanlı Emet çayının kenarına şuan ki yerine kurulmuştur. Kuzeyinde Karakum mah. ( Kestelek köyünün eski bir mahallesi ) vardır. Orman köyüdür.Köyün yerlisi manavlardır. 1893 yılından itibaren göçmen nüfus gelmeye başlamıştır. Gelen göçmen nüfus’un bir kısmı Bulgaristan’dan 2 veya 3 hane Türkçe adı Çanakçılar, Bulgarca ve halen şimdiki adı Paniçino (Panichino) köyünden göç ettiği bilinmektedir. 30 Mart 2014 tarihindeki Mahalli İdareler Seçimleri’nin ardından Büyükşehir Yasası kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dâhil olan köyümüz, mahalle statüsüne kazanmıştır.

Kültür ;
Köyün nüfusu göçmen ve yerli manavlardan teşkil ettiğinden kültürel açıdan tamamen bölgesel örf ve adetleri yaşatılmaktadır.Önemli sayılacak bir yemek kültürleri yoktur.

Coğrafya ;
Bursa iline 100 km, Mustafakemalpaşa ilçesine 24 km uzaklıktadır.

 

İklim ;
Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus ;
1895-1908 yıllarında 45 hane
1927 yılında 282 kişi  
* 1950 ve 2008 yılı Genel Nüfus sayımında cinsiyet bazında bilgi derlenmemiştir.
* Yukarıdaki tabloda belirtilen nüfus verileri TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU BAŞKANLIĞI kaynak alınarak yazılmıştır.    

Ekonomi ;
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bor madeni ve Devecikonağı bucağındaki mermer fabrikaları çalışma alanlarıdır.Köyün ekime müsait arazisinin Etibank Bor madenleri işletmesi tarafından satın alınmasıyla şuanda köyde tarımcılık kısıtlı yapılmaktadır.Köyde ikamet edenlerin bir çoğu emeklilerden oluşmaktadır.İş sahalarının yetersizliğinden dolayı genç nüfus il ve ilçelere göç etmektedir.

Muhtarlık ;

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Muhtar-isimleri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır.Öğrenciler taşımalı sistemle Devecikonağı bucağındaki Okullarda eğitim görmektedir.Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.PTT şubesi yoktur.PTT acentesi ve Sağlık kuruluşu 2 Km. uzaklıktaki Devecikonağı bucağında bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

ETİBANK BOR İŞLETMESİNİN DÖKTÜĞÜ TOPRAKLAR,TOPRAK KAYMASINA SEBEBİYET VEREBİLECEK TEHLİKE OLUŞTURMAKTADIR.

Editor by: Mehmet ERYILMAZ
Design, Hosting by: Fikri ERBOGAN