Avrupa’nın doğalgazı mahallemizden geçecek

İran ve Türkmenistan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak boru hattı sürpriz bir güzergâhla Harmancık, Büyükorhan ve Mustafakemalpaşa dağ köylerinden geçiyor. Toplam 5 bin kilometrelik boru hattının bin 750 kilometresi Türkiye içinde, 116 kilometrelik bölümü de dağ yöresinde…

Proje… ITE kısa adıyla İran-Türkiye-Avrupa Doğalgaz Boru Hattı Projesi adını taşıyor, İran ve Türkmenistan kaynaklı doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasını amaçlıyor.

Başlangıç adımını ise İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan 17 Kasım 2008 tarihli mutabakat tutanağı oluşturuyor.
Projeye göre…
İran’dan başlayıp, Türkiye’den geçerek Avrupa’nın kalbi olan Almanya’ya kadar toplam 5 bin kilometrelik boru hattı inşa edilecek. Bu hattın bin 750 kilometresi Türkiye sınırları içinde olacak.
Projeyle ilgili olarak Türkiye’deki mühendislik çalışmaları 8 Ağustos 2011’de başladı. Sebat Proje Mühendislik tarafından yürütülen projelendirmenin Kasım 2012’de tamamlanması ve hemen inşaatına da başlanması öngörülüyor.
Hattın işletmeye açılması hedefi ise 2015 sonu olarak belirlendi.
Yürütülen çalışmaya göre…
İran ve Türkmenistan’dan yılda 35 milyar metreküp doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak olan boru hattı İran/Bazargan’dan Doğubeyazıt’ta Türkiye’ye girecek ve bin 750 kilometrelik güzergâhın ardından İpsala/Edirne’den Yunanistan’a geçecek.
İşte…
Bu güzergâhtaki etaplardan biri de, hattın Bursa bölgesinden geçişiyle ilgili. Orada da, karşımıza sürpriz bir güzergâh çıkıyor.
Çünkü…
Bursa’nın kuzeyindeki Katırlı Dağları’ndan geçerek Ankara’ya gaz götüren iç hattın aksine, bu boru hattı Uludağ’ın arka tarafında kalan Bursa’nın güneyinden, yani dağ yöresi olarak tanımladığımız dağ ilçelerindeki köylerden geçip Avrupa’ya ulaşacak.
Şu anki çalışmaya göre…
Eskişehir-Bilecik-Kütahya üzerinden gelecek boru hattı, Kütahya sınırından giriyor. Bursa sınırına giriş noktası, projenin Türkiye güzergâhının bin 439. kilometresi oluyor.
Daha sonra…
Harmancık’ın 5.8 kilometre kuzeybatısından geçip, bin 451. kilometrede iki alternatif güzergâha ayrılıyor. İlk hat Yakuplar Köyü’nün 1.2 kilometre kuzeyinden, Dereköy’ün 430 metre kuzeyinden geçiyor.
İkinci alternatif hat ise Harmancık’ın 5.8 kilometre kuzeybatısından başlayıp Çeki Köyü’nün 600 metre güneyinden devam ediyor.
İki hat Dereköy’ün 490 metre kuzeydoğusunda, projenin de bin 471. kilometresinde tek hatta dönüşüyor.
Ardından…
Tepecik Köyü’nün 1.2 kilometre güneyinden, Büyükorhan İlçesi’nin 6 kilometre kuzeyinden geçip Yukarıbalı Köyü’nün 496 metre kuzeyinden, Devecikonağı’nın da 900 metre kuzeyinden ilerliyor.
Daha sonra…
ITE boru hattı Yenibalçık Köyü’nün 690 metre güneyinden, Melik Köyü’nün de 1.5 kilometre güneyinden devam edip Mustafakemalpaşa İlçesi’ne geliyor.
Mustafakemalpaşa’nın 8 kilometre güneyinden geçen boru hattı, Taşköprü’nün 780 metre kuzeyinden ilerleyerek Türkiye güzergâhının bin 555. kilometresinde Balıkesir sınırına giriyor.
Yani…
Halen sürmekte olan proje çalışmasına göre, İran-Türkmen gazını Avrupa’ya taşıyacak doğalgaz boru hattı Bursa’da Harmancık, Büyükorhan, Mustafakemalpaşa ilçelerinde toplam 116 kilometrelik etap oluşturacak.

Kaynak: OLAY Gazetesinin 3 Mart 2012 tarihli Ahmet Emin YILMAZ’ın haberi

Tasarım: Görükle Bilişim