Bor Kabusu

Bursa’nın gıda deposu Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovalarına hayat veren Kırmasti Deresi’ne bor madeni karışınca dere suyu ile sulanan tüm ürünler yandı.

Türkiye’nin en önemli sebze yetiştiriciliği merkezi olan Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovalarının su kaynağı Kırmasti Deresi’ne bor madeni karışınca ilçede şok etkisi yarattı.Dereden sulama yapan çiftçiler ürünlerinde ortaya çıkan hatalık nedeniyle büyük panik yaşadı.” Yanık ” olarak bilinen hastalık nedeniyle bu aylarda ekilen salçwlık biberler ile bazı ürünlerin büyük bir bölümü yanınca çiftçiden gelen şikayetler üzerine Mustafakemalpaşa ilçe Ziraat Odası harakete geçti.Yaptırılan analizler karşısında büyük tehlike gözler önüne serildi.Dere suyunda bor,civa ve kurşun bulundu.Tarlasındaki ürünü kaybeden çiftçiler ilçede faaliyet gösteren bor madani ve mermer ocakları hakkında suç duyurusunda  bulunmaya hazırlanıyor.

”RAKAMLAR DEHŞET VERİCİ ”

Üyelerinden gelen şikayetler üzerine Antalya’da bulunan bir laboratuvara geniş kapsamlı bir su ve toprak analizi yaptıran Mustafakemalpaşa ilçe Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özmen,gelen raporda karşılaştığı rakamlar karşısında dehşete düştüklerini belirtti.Raporda 19.4 ppm bor maddesine rastlandığını belirten Özmen, ” Özel olarak yaptırdığımız bu analizlerin ardından Valiliğe bağlı Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden uzman bir heyet istedik.Heyetin bölgeden aldığı numuneler toprak analiz laboratuvarında incelendi ve neredeyse aynı rakamlar bu raporda da ortaya çıktı.Sorun sadece bor da değil.Civa ve kurşun bakımından da riskli bir durum ortaya çıktı ” dedi.

” KANSER KORKUSU ”

Ovada  ilçe sulama birliğine bağlı 165 bin dönülük arazi olduğunu vurgulayan Özmen, ” Söz konusu sulama kolundan çok büyük bir alan faydalanıyor.Bu sulama kolundan faydalanan arazilerdeki ürünlerin büyük bir kısmı Türkiye geneline dağıtılıyor.Bu açıdan baktığınız zaman ürünlerde ‘Bor Toksitesi’ne rastlama riski büyük.Civa ve kurşunu da göz önüne alırsak bu maddenin kanser riski yaratma ihtimali var ” diyerek ciddi bir tehlikeye işaret etti.

Ovaazatlı, Yeşilova ve Tepecik beldeleri ile Ormankadı, Yamanlı ve Kumkadı köylerinden onlarca çiftçi ise, Kirmasti deresinden sulama yaptıklarını ve mahsullerinin yandığını, Artezyen yöntemiyle sulama yapan diğer çiftçilerin ürünlerinde herhangi bir sorun olmadığını dile getirdi. Karacabey ilçesine bağlı Bakırköy ve bu güzergahtaki bazı köylülerinde bu sulama kanalını kullandığını ifade eden Ahmet Özmen, Yetkililerin konuyla çok acil olarak ilgilenmeleri gerektiğinin altını çizdi. Olayın duyulmasıyla paniğe kapılan vatandaşlar, tarlalardan pazar tezgahlarına taşınan ürünlerin sağlıklı olup olmadığı konusunda detaylı bir inceleme yapılmasını istiyor. mahsulü yanan bölge çiftçisi, hasattan önce aldığı kredileri nasıl ödeyeceğini düşünürken, ilçe halkı ise tükettiği ürünlerin sağlıklı olduğundan endişe duyuyor.

Kaynak: 12 Ekim 2012 tarihli Sabah Gazetesinin Bursa ekinden alınmıştır.

Kestelek Eti Bor İşletme Genel Müdürlüğü tarafından köyümüz arazilerinde oluşturduğu Tumba yatakları üzerinden kontrolsüzce akan suyun gerek köyümüz gerekse köyümüzden km.uzaktaki köylerde tarımı,doğayı ve insan sağlığını tehtit ettiği her geçen gün gözler önüne serilmektedir.

Tasarım: Görükle Bilişim