Sena Kaleli, Kestelek Bor Madeni iddialarını Meclis’e taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması isteği ile bir soru önergesi verdi.

Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Yenibalçık Köyüne yaptığı ziyarette köylülerin şikayetleri üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne konuyu taşıyan Kaleli; “Bölgede yaptığımız incelemelerde Kestelek Eti Bor Madeni ocağından çıkan hafriyatın oluşturduğu baskı ile toprakta kaymalar ve bazı evlerin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu gördük. Bu vatandaşlarımız için sıkıntı yaratıyor. Bir de Bor Madeni ile ilgili bir takım iddialar var. Bunları da Meclis gündemine taşımak istedik” dedi.

Sena Kaleli’nin soru önergesi şu şekilde;

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa’nın 98 ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. Maddesi gereğince Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim.

Saygılarımla.

Sena KALELİ
Bursa Milletvekili

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Yenibalçık köy sınırları içerisinde kalan Kestelek Eti Bor Madeni ocağından çıkan hafriyatın oluşturduğu baskı ile toprakta kaymalar  ve bazı evlerin duvarlarında çatlaklar oluşmuştur. Konunun yetkililere iletilmesi sonucu detaylı bir çalışma yapılacağı ve gereken önlemlerin alınacağı belirtilmiştir. Bu bağlamda;

1-    Kestelek Eti Bor Madeni ocağından çıkan hafriyatın oluşturduğu tehdide karşın, maden ocağı başmühendisliği, kaymakamlık ve valilik tarafından bugüne kadar neler yapılmıştır?

2-    Bigadiç Bor İşletmelerine bağlanan Kestelek Eti Bor Başmühendisliği’nde dekopaj ihaleleri neden iptal edilmiştir? Bor satışı devam ettiği halde ihaleler neden sonuçlanmaktadır?

3-    Kestelek Eti Bor Başmühendisliği’nde üretim devam ettiği halde işçi sayısında yaşanan azalmanın gerekçesi nedir?

4-    Kestelek Eti Bor Başmühendisliği’nde tüm idari binalar yenilendiği halde işletme neden müesseseye düşürülmüş ve idari personel neden taşınmıştır?

Kaynak: senakaleli.com’un 24 Mayıs 2012 tarihli haberi

Tasarım: Görükle Bilişim